Çardaklar diğer bir deyişle kamelyalar, ilkbahar ve yaz aylarının vazgeçilmez dinlenme yerlerinden bir tanesi. Eğer bir çardak yapmak istiyorsak öncelikle çardağımızı hangi mevsimlerde kullanacağımıza karar vermemiz gerekir. Yaz aylarında mı yoksa kış aylarında mı kullanacağız? Yoksa bütün bir yıl mı kullanmak istiyoruz.

Hangi mevsimlerde kullanacak olursak olalım çardak yapımının belirli bir yapım aşaması bulunmaktadır. Bu yapım aşamlarına kısaca göz atalım.

Ayakların yerleştirilmesi.
Çatı iskeletinin oluşturulması. (Dört köşeden)
Çatının sağlamlaştırılması.
Çatının yağmurdan zarar görmemesi için özel malzemeler ile kapatılması.
Çardak kenarlıklarının yapımı.
Oturma yerlerinin yapımı.
Çardak yapımına başlayabilmemiz için öncelikle çardağı kuracağımız alanın daha önceden ölçüsü alınmalı ve ayakların çakılacağı yerler işaretlenmelidir. İlk olarak çardağın ayakları yerleştirilir ve sağlamlığı kontrol edilir. Daha sonra ayakları birbirine bağlayan tahtalar yerleştirilir ve çatıya geçilir. Çatı aşamasında ilk yapılacak şey ise çatı iskeletinin oluşturulmasıdır. Çatı iskeleti dört köşeden gelen tahtaların kamelyanın tam orta noktasında kenar tahta boylarından yaklaşık olaak 50cm yukarıda birleştirilmesi ile oluşturulur. Daha sonra çatının kenarlara tahta ile bağlanması gerekir ki çatı sağlam olsun. Çardak için en önemli yer kesinlikle çatıdır. Yazın güneşten, kışın ise yağmurdan korunmak için sağlamlaığından emin olmalısınız. Yağmur yağdığı zaman tahtalar kısa sürede şişip çürümesin diye plastikten yapılmış malzeme ile kaplanır. Bu aşama ile çardağımızın asıl temelini oluşturmuş olduk. Şimdi ise artık kenarlıkları oluşturabilirsiniz. Çardak kenarlıkları dayanıklılığı arttırdığı gibi biraz da süsleme açısından sizin zevkinize kalmıştır. Zevkinize göre Kenarlıklara tahtalar çakabilirsiniz. Tabii ayakları birbirine tutturmayı unutmamalısınız. Son aşama ise çardağın olmazsa olması oturma olanları. Her şeyi yaptık. Fakat asıl amacımız zaten çardak içerisinde oturup vakit geçirmek. Oturma kısımlarını yumuşak tahtalardan ölçülere göre kestirip her köşede ve ortalarında ayaklar olacak şekilde desteklerseniz oturaklarınız hem sağlam hem de şık olacaktır. İstediğiniz aksesuar ve minderler ile süslemeler yapabilirsiniz. Çardağınız artık kullanıma hazır!

Add Your Comment